Zasady gry - Ankieta

Prowadzący: Irydus
Zablokowany

Który model zasad jest, Twoim zdaniem, najlepszy?

Mechanika Irydusa
0
Brak głosów
Mechanika Borysa
2
11%
Mechanika Petera
7
39%
Mechanika Agona - czyli "nic nie będzie"
3
17%
Najlepiej wymieszać poszczególne elementy różnych zasad
6
33%
 
Liczba głosów: 18

Awatar użytkownika
Peter Covell
Posty: 140
Rejestracja: 2013-03-01, 15:52

Zasady gry - Ankieta

Post autor: Peter Covell »

Ankieta mająca wybadać społeczne nastroje graczy dotyczące Zasad i - szeroko rozumianej - mechaniki gry. Zaznaczę tutaj, że mechanika w każdym systemie JEST. W jednej opiera się na zdrowym rozsądku graczy i widzimisię MG (albo odwrotnie), w innych na hiperskomplikowanych obliczeniach uwzględniających wpływ wilgotności powietrza i średniej opadów na produkcję rolną. Na szczęście, żadna z proponowanych nie jest aż tak skomplikowana i obliczenia we wszystkich (chyba, w mojej na pewno xD) można sprowadzić do arkusza kalkulacyjnego, który otrzymałby każdy z graczy. Wprowadzano by tam jedynie pewne stałe wartości, zaś mądry Excel liczyłby za nas.

System Irydusa

System Petera

System Borysa

Zasad Agona nie ma. Bo nic nie będzie.

Zapraszam do głosowania.
God Save The Queen!
Awatar użytkownika
Peter Covell
Posty: 140
Rejestracja: 2013-03-01, 15:52

Re: Zasady gry - Ankieta

Post autor: Peter Covell »

Widzę głosy na ostatnią opcję uwzględniającą wymieszanie zasad.
Jakieś propozycje w takim razie czy po prostu "żadnej mechaniki nie rozumiem w pełni, więc zaznaczę miksa, ale sam pomysłu nie mam"? :D
God Save The Queen!
Awatar użytkownika
Nevrast
Posty: 809
Rejestracja: 2013-02-16, 17:42
Tytuł: Kuchcik borysadowy
Has thanked: 5 times
Been thanked: 2 times

Re: Zasady gry - Ankieta

Post autor: Nevrast »

Właśnie o to. Wybór konkretnych rozwiązań zostanie powierzone Borysowi i Irydusowi.
Najpierw uśmiechy, potem kłamstwa. Dopiero potem kule.

Me ollaan samaa tuhkaa,
samaa kevyttä ilmaa,
Joten rauha nyt,
tää maailma on vihaan kyllästynyt
Awatar użytkownika
Morok
Posty: 712
Rejestracja: 2013-03-02, 19:47

Re: Zasady gry - Ankieta

Post autor: Morok »

Peter Covell pisze:Widzę głosy na ostatnią opcję uwzględniającą wymieszanie zasad.
Jakieś propozycje w takim razie czy po prostu "żadnej mechaniki nie rozumiem w pełni, więc zaznaczę miksa, ale sam pomysłu nie mam"? :D
Ja zaznaczyłem mix, z zastrzeżeniem, że wolałbym, żeby mechanika nie wymagała od nikogo nadmiernego upodobania do matematyki, zestawiania rzędów liczb i rachunku prawdopodobieństwa ^^.
Awatar użytkownika
Vasemir
Posty: 56
Rejestracja: 2013-03-01, 14:44

Re: Zasady gry - Ankieta

Post autor: Vasemir »

To moje multikonta głosują na prostszą gospodarkę i produkcję :P

Jak pisałem na sb: za dużo liczb, a przede wszystkim procentów, które różne dziwne wartości tworzą. Wydaje mi się, że ludzie chcieliby mieć system bardziej rozbudowany od Borysowego, ale Twój z kolei odstrasza. Ja wiem, że wszystko można policzyć, ale to nie jest przejrzyste - nie można sobie do tego wieczorem usiąść i dla relaksu zaplanować działania na najbliższe trzy tury.
Awatar użytkownika
Borys
Krul
Posty: 5516
Rejestracja: 2013-02-16, 17:21
Tytuł: Wielki Chan Borysady
Has thanked: 46 times
Been thanked: 43 times

Re: Zasady gry - Ankieta

Post autor: Borys »

A co trzeba rozbudować w moim? :D
Jack: Wilhelm, wanna come work for me and open a vault?
Wilhelm: No.
Jack: I'll pay you a million dollars.
Wilhelm: Okay.
Awatar użytkownika
Vasemir
Posty: 56
Rejestracja: 2013-03-01, 14:44

Re: Zasady gry - Ankieta

Post autor: Vasemir »

A co trzeba rozbudować w moim? :D
Władców ze statystykami :) Już chrzanić doradców - ja w ogóle jestem za tym (co już mówiłem), by pozbyć się koncepcji rady, której staty się sumują, każdy ma oddzielną funkcję i wyczyniają różne dziwne cuda, a zrobić tak:

1. Na koniec tury można zainicjować tyle akcji, ilu ma się przydupasów.
2. Każdy przydupas jest przydzielany do jednej z podjętych akcji i powodzenie opiera się w głównej mierze na jego odpowiedniej cesze (np. Intrygi, gdy ma za zadanie dokonać zabójstwa na przydupasie sąsiada).
3. Cecha X Władcy określa ilość dostępnych przydupasów.
Awatar użytkownika
Borys
Krul
Posty: 5516
Rejestracja: 2013-02-16, 17:21
Tytuł: Wielki Chan Borysady
Has thanked: 46 times
Been thanked: 43 times

Re: Zasady gry - Ankieta

Post autor: Borys »

Ja bym w ogóle z przydupasami poszedł w innym kierunku. Gracz mógłby stworzyć 2-3 postacie i samemu ustalić im statystyki według jakiegoś klucza, a gdyby chciał kogoś nowego, to kandydatów z różnymi statystykami przydzielałby mu MG.

No i tu mamy wady złożonej mechaniki. Super, że postacie przedstawione przez MG będą miały intrygi, zarządzanie i wojskowość, ale uważam, że takie opcje byłyby lepsze:

- kandydat A: w pełni lojalny, ale próżny i średnio znający się na swoim fachu
- kandydat B: nazbyt ambitny, ale niesamowicie inteligentny i świetnie zna swój zawód
- kandydat C: nieufny, małomówny, tajemniczy, robi to co mu się każe

W ogóle w Borysadach powinno przeważać słowo pisane niż liczby.
Jack: Wilhelm, wanna come work for me and open a vault?
Wilhelm: No.
Jack: I'll pay you a million dollars.
Wilhelm: Okay.
Awatar użytkownika
Irydus
Posty: 265
Rejestracja: 2013-02-16, 17:45

Re: Zasady gry - Ankieta

Post autor: Irydus »

Pomysł z postaciami od MG jest nie tylko dobry ale i przetestowany :> Pamiętam, że na starej borysadzie ktoś wybierał w ten sposób doradcę.
Zjadłeś wszystkie rozumy ...
Wymówkę ci zrobię:

Czemuś ani jednego nie zostawił sobie?
Awatar użytkownika
Stasioman
Posty: 89
Rejestracja: 2013-03-03, 21:40
Has thanked: 16 times
Been thanked: 1 time

Re: Zasady gry - Ankieta

Post autor: Stasioman »

Liczyłem, że cały dwór będę mógł sobie ułożyć... W jaki sposób MG będzie tworzył postaci? Jak w Europie Universalis 3, będzie lista do wyboru, i będzie przydzielana do poszczególnych graczy? Bo piszę coś w rodzaju teokracji na wzór tej z "Faraona" Prusa, więc liczyłbym na dużą liczbę kapłanów...
Awatar użytkownika
Borys
Krul
Posty: 5516
Rejestracja: 2013-02-16, 17:21
Tytuł: Wielki Chan Borysady
Has thanked: 46 times
Been thanked: 43 times

Re: Zasady gry - Ankieta

Post autor: Borys »

Na pewno ja :> poza tym, wybierałem też aromatorów.
Jack: Wilhelm, wanna come work for me and open a vault?
Wilhelm: No.
Jack: I'll pay you a million dollars.
Wilhelm: Okay.
Awatar użytkownika
Gruby
Posty: 2589
Rejestracja: 2014-09-23, 19:41
Tytuł: Bóg Losowań
Has thanked: 53 times
Been thanked: 63 times

Re: Zasady gry - Ankieta

Post autor: Gruby »

Zostawcie tych biednych doradców, niechaj będzie ich i od groma, i niechaj pomagają w ramach eventów, które rzucają MG i planów. Fabularnie :c
Awatar użytkownika
Irydus
Posty: 265
Rejestracja: 2013-02-16, 17:45

Re: Zasady gry - Ankieta

Post autor: Irydus »

MG miałby tworzyć tylko postaci, które dobierałbyś w czasie gry. Na start tworzysz sobie sam dwór. Gdybyś jednak chciał powołać nowego kanclerz, musiałbyś się zgłosić do MG.
Zjadłeś wszystkie rozumy ...
Wymówkę ci zrobię:

Czemuś ani jednego nie zostawił sobie?
Awatar użytkownika
Peter Covell
Posty: 140
Rejestracja: 2013-03-01, 15:52

Re: Zasady gry - Ankieta

Post autor: Peter Covell »

Jak pisałem na sb: za dużo liczb, a przede wszystkim procentów, które różne dziwne wartości tworzą.
Tego typu wartości masz w KAŻDEJ grze strategicznej. Ba, całe życie opiera się na procentach (i promilach xD). Wartości produkcji po przecinku można przecież zaokrąglać, nic nie stoi na przeszkodzie. Myślałem, że to oczywiste, że nie będziesz szkoł 7500,45 żołnierza o.O
Ja wiem, że wszystko można policzyć, ale to nie jest przejrzyste - nie można sobie do tego wieczorem usiąść i dla relaksu zaplanować działania na najbliższe trzy tury.
Na SB wrzucałem link do prawie ukończonej wersji arkusza kalkulacyjnego, który wszystko liczy. Widzisz, że wyprodukujesz 200 Irydów żelaza to znaczy, że za 4 tury łącznie wyprodukujesz ~800 Irydów. Problemem przy planowaniu jest liczenie na kartce, a nie gdy masz arkusz. Sprawdzając czy ma ręce i nogi sam rozegrałem ze sobą kilkanaście tur w ciągu kilkunastu minut. Poświęcisz godzinkę i masz masę wariantów nie na trzy, ale trzynaście tur naprzód. Jedyny wysiłek, jaki musisz włożyć to podanie Atrybutów Władcy i Statystyk Prowincji.
Zakładam, że w komputerowych grach strategicznych planujesz posunięcia naprzód - a w takim Medievalu nie masz przecież wyłożonej mechaniki obliczania podatku - szacujesz na oko na podstawie tego, co miałeś/masz. Podobnie sprawa wygląda w innych produkcjach. Szachy są poza konkurencją.

Większe uproszczenie mechaniki uczyni ją... płytszą. Przykładowo - jeśli jedna jednostka żywności ma starczyć na wykarmienie 50 000 mieszkańców lub 1000 żołnierzy... ekhm? Miecznik je 50 śniadań, 50 obiadów i 50 kolacji? Mniejsze liczby = mniejsza logika, a przede wszystkim ograniczona możliwość manewru i różnorodności. Jeśli operujesz na liczbach typu 1, 2 i 5 masz mniej możliwości zróżnicowania kosztów budowy np. zamku niż przy setka (masz albo 1 albo 2, a nie 100, 110, 120 etc...).
Zostawcie tych biednych doradców, niechaj będzie ich i od groma, i niechaj pomagają w ramach eventów, które rzucają MG i planów. Fabularnie :c
Nadal mogą o.O Liczenie dochodu z prowincji wcale nie wyklucza, że Twój Skarbnik nie zostanie wykorzystany w Planie "Zebrąć dodatkowe podatki", o którego powodzeniu zadecyduje MG o.O To nie było jasne od samego początku?
God Save The Queen!
Awatar użytkownika
Gruby
Posty: 2589
Rejestracja: 2014-09-23, 19:41
Tytuł: Bóg Losowań
Has thanked: 53 times
Been thanked: 63 times

Re: Zasady gry - Ankieta

Post autor: Gruby »

Było, ale kwestia jest tego, że narzucamy w takim wypadku kto jakich ma mieć doradców i przy tym dyskryminujemy innych. A przy okazji to wprowadza sporo utrudnień moim zdaniem i jest nieprzejrzyste. No boję się tego po prostu, pewnie tak jak wiele innych osób. Dawania statystyk do miejsc, gdzie może być czysta fabuła i nie będzie żadnych problemów (bo w walce i gospodarce potrzeba jakiejś losowości, jakichś obliczeń no).
Serio, zróbmy jakiś zwyczajny, banalny system w którym obliczenia są tylko do gospodarki i ewentualnie walk, bo jak będziemy tak lawirować to nigdy nie zaczniemy :c
Awatar użytkownika
Peter Covell
Posty: 140
Rejestracja: 2013-03-01, 15:52

Re: Zasady gry - Ankieta

Post autor: Peter Covell »

Doradców można wykreślić w każdej chwili i - np. zostawić jedynie staty władców, które będą wpływać na obliczenia dochodu, produkcji.
W takim wypadku Atrybuty miałby jedynie panujący, a Gracz robiłby Dwór bez żadnych ograniczeń.
God Save The Queen!
Awatar użytkownika
Borys
Krul
Posty: 5516
Rejestracja: 2013-02-16, 17:21
Tytuł: Wielki Chan Borysady
Has thanked: 46 times
Been thanked: 43 times

Re: Zasady gry - Ankieta

Post autor: Borys »

Większe uproszczenie mechaniki uczyni ją... płytszą.
W PBF-ach siłą jest słowo pisane i to sprawia, czy gra będzie płytka czy nie... tak tylko wtrącę ; >
Jack: Wilhelm, wanna come work for me and open a vault?
Wilhelm: No.
Jack: I'll pay you a million dollars.
Wilhelm: Okay.
Awatar użytkownika
Peter Covell
Posty: 140
Rejestracja: 2013-03-01, 15:52

Re: Zasady gry - Ankieta

Post autor: Peter Covell »

W wypadku, gdy stawiamy jedynie na słowo pisane, jakakolwiek mechanika jest niepotrzebna, bo wszystko będzie "ustalone" poprzez działania Gracza i MG. Żadnego liczenia pieniędzy, jedzenia, etc - wtedy uproszczenie ma sens. Już na SB kiedyś mówiłem, że lepiej grać bez żadnych obliczeń niż ze zbytnio uproszczonymi.
God Save The Queen!
Awatar użytkownika
Vasemir
Posty: 56
Rejestracja: 2013-03-01, 14:44

Re: Zasady gry - Ankieta

Post autor: Vasemir »

Tego typu wartości masz w KAŻDEJ grze strategicznej. Ba, całe życie opiera się na procentach (i promilach xD). Wartości produkcji po przecinku można przecież zaokrąglać, nic nie stoi na przeszkodzie. Myślałem, że to oczywiste, że nie będziesz szkoł 7500,45 żołnierza o.O
W planszówkach jest wiele strategii, a nie trzeba się babrać w konkretnych procentach. Mało tego - w dynamicznych cRPGach są procenty, ale to nie są pojedyncze punkty, tylko progi podzielne przez 5 lub tylko 10.
Oczywiście - nie twierdzę, że w tym systemie miałbym połówki żoładków, ale wolałbym zarbiać 10.000 na turę zamiast 9.987 czy 10.023.
Zakładam, że w komputerowych grach strategicznych planujesz posunięcia naprzód - a w takim Medievalu nie masz przecież wyłożonej mechaniki obliczania podatku - szacujesz na oko na podstawie tego, co miałeś/masz. Podobnie sprawa wygląda w innych produkcjach. Szachy są poza konkurencją.
No właśnie - na oko, a z arkuszem "na oko" nie ma - można co najwyżej brać pod uwagę, że MG Ci dowali -10% produkcji, bo układ gwiazd był cienki i za mało larw przemieniło się w motyle.
Nie wchodzę na forum po to, by ściągać Excela. Nawet, jak grałem na PBFie managerskim, to wszystko było zaimplementowane na forum i choć np. jednostki miały różne atrybuty, mecze rozgrywane były w turach i w ogóle w na poły tylko jawnym skrypcie, to... no, to było bardziej przejrzyste. Przyjaźniejsze dla gracza.

Wiem, że argument "to źle wygląda" (czytaj: mechanika nie jest przyjazna) jest dość z dupy, bo nie ma czym "przyjazności" określić, dlatego też szczególnie się o to nie kłócę. Niemniej, to dla mnie największy problem.
Serio, zróbmy jakiś zwyczajny, banalny system w którym obliczenia są tylko do gospodarki i ewentualnie walk, bo jak będziemy tak lawirować to nigdy nie zaczniemy :c
O przepraszam - dlaczego tylko do gospodarki i wojny? Bo tam jest PvP i są ważniejsze? A jak ja chcę się na tej kulturze skupić, to będę zdany na dobry humor MG, który bez liczb zapewne żadnej kultury dyskryminować nie będzie lub gdzie może przeważyć sympatia do pewnego typu kultury?
Awatar użytkownika
Peter Covell
Posty: 140
Rejestracja: 2013-03-01, 15:52

Re: Zasady gry - Ankieta

Post autor: Peter Covell »

No właśnie - na oko, a z arkuszem "na oko" nie ma - można co najwyżej brać pod uwagę, że MG Ci dowali -10% produkcji, bo układ gwiazd był cienki i za mało larw przemieniło się w motyle.
Dodanie do mechaniki rzutów kością nawet w 50 turze to pestka. Tylko czy naprawdę chcemy tego rzutu kością, gdy jest MG?

Generalnie plusem wersji arkuszowej jest to, że możesz uwzględnić w niej wszystko. Dosłownie. Rozbudowa jej w trakcie gry, bez znaczącego wpływu na "fair" rozgrywki nie jest wielkim problemem. Jak już mówiłem, można nawet dodać równania na migrację między krajami ze względu na poziom kultury (choć tu prawdopodobnie lepiej sprawdziłyby się Plany i wydarzenia losowe MGów).

Brakuje jednostek? Można dołożyć dowolną ilość. Odkryto proch? Można dorzucić armaty, do produkcji których będziesz potrzebował żelaza i siły ludzkiej, a do utrzymania, pieniędzy, żywności i prochu. Odkryto silnik spalinowy? Dodajemy czołgi. Możesz to rozbudowywać w nieskończoność dodając nowe surowce, jednostki i ich wykorzystanie dzięki zaledwie Atrybutom Władcy (ustaliliśmy, że Rada odpada) i Statystykom Prowincji.
God Save The Queen!
Awatar użytkownika
Vasemir
Posty: 56
Rejestracja: 2013-03-01, 14:44

Re: Zasady gry - Ankieta

Post autor: Vasemir »

Przecież nie jest to cecha jedynie wersji arkuszowej - każdą mechanikę można w trakcie gry rozbudować.

Peter, my się w samych założeniach nie zgadzamy. Nie było mnie przy tej rozmowie, że "lepszy skomplikowany system niż ubogi", ale ja właśnie chciałbym widzieć mechanikę prostą, przyswajalną, przyjazną, z jednej strony dającą dla MG jasne, ścisłe przesłanki, z drugiej - ograniczającą MG tymi samymi podstawowymi, jasnymi wartościami. Nie mogę mówić za innych, ale odniosłem wrażenie, że też oczekują prostej mechaniki.
Awatar użytkownika
Stasioman
Posty: 89
Rejestracja: 2013-03-03, 21:40
Has thanked: 16 times
Been thanked: 1 time

Re: Zasady gry - Ankieta

Post autor: Stasioman »

Vasemir pisze:
Serio, zróbmy jakiś zwyczajny, banalny system w którym obliczenia są tylko do gospodarki i ewentualnie walk, bo jak będziemy tak lawirować to nigdy nie zaczniemy :c
O przepraszam - dlaczego tylko do gospodarki i wojny? Bo tam jest PvP i są ważniejsze? A jak ja chcę się na tej kulturze skupić, to będę zdany na dobry humor MG, który bez liczb zapewne żadnej kultury dyskryminować nie będzie lub gdzie może przeważyć sympatia do pewnego typu kultury?
Yhm, w PvP numerki są najważniejsze, bo to tam dochodzi do bezpośrednich konfliktów między graczami.
Awatar użytkownika
Peter Covell
Posty: 140
Rejestracja: 2013-03-01, 15:52

Re: Zasady gry - Ankieta

Post autor: Peter Covell »

ja właśnie chciałbym widzieć mechanikę prostą, przyswajalną, przyjazną, z jednej strony dającą dla MG jasne, ścisłe przesłanki, z drugiej - ograniczającą MG tymi samymi podstawowymi, jasnymi wartościami.
Prosta - zależy od indywidualnego spojrzenia na sprawę. Dla jednego prostą byłaby taka, gdzie liczysz migrację na podstawie poziomu kultury prowincji, składu etnicznego, religijnego oraz przejezdności dróg, dla innego skomplikowaną będzie mechanika zaproponowana przez Borysa.
Co do jasnych przesłanek dla MG - dają je wszystkie trzy mechaniki - Irydusa, Borysa i moja. Wszędzie otrzymujesz jakieś wyniki liczbowe, na które mogą wpłynąć decyzje MG (choć w Borysowej chyba MG do punktów akurat chyba wtrącić się nie może). Jak mówiłem - wartości od 0-10 z pominięciem ułamków oznaczają, że gdy zbraknie Ci 1 punkt żywności głoduje 50 000 ludzi w prowincji, a nie 300. To jest różnica ;)
Yhm, w PvP numerki są najważniejsze, bo to tam dochodzi do bezpośrednich konfliktów między graczami.
Bzdura. W wypadku walk, z jakimi będziemy mieli do czynienia na Borysadzie, liczyć się będą przede wszystkim decyzje graczy. Gdyby miały liczyć się cyferki, musiałbyś wprowadzić masę zmiennych - żeby było sprawiedliwie, cyferki musiałyby brać pod uwagę choćby nachylenie terenu, po którym szarżuje konnica. Dlatego, uważam, że jakiekolwiek cyferki opisujące jednostki powinny służyć jedynie jako porównanie - zamiast opisu.

Generalnie, zauważyłem tendencję, że sporo osób mówi - to jest złe, tamto niedobre, połączmy obie mechaniki, bo podobają mi się umiejki władcy, ale nie podoba mechanika pieniężno-produkcyjna etc. Zdajecie sobie sprawę, że jeśli zdecydujemy się na łączenie zasad trzeba będzie znowu dywagować co, jak i dlaczego połączyć? Mówicie - Borys, rozbuduj albo Peter - uprość. Powiedzcie jak.
God Save The Queen!
Awatar użytkownika
Vasemir
Posty: 56
Rejestracja: 2013-03-01, 14:44

Re: Zasady gry - Ankieta

Post autor: Vasemir »

Peter, ale ja próbuję mówić, tylko odzewu nie ma. Nie wiem, czy ktokolwiek skomentował mój pomysł (sugestię na kierunek założeń czy jakkolwiek to zwać) dotyczący gospodarki ze stosunkowo niewielkim podziałem na dobra, a o pomyśle na temat samych doradców wypowiedział się cały jeden użytkownik - Borys.

Więc mówię: weźmy mechanikę Borysa rozbudowaną o Władców z punktami atrybutów.
Awatar użytkownika
Morok
Posty: 712
Rejestracja: 2013-03-02, 19:47

Re: Zasady gry - Ankieta

Post autor: Morok »

Generalnie, zauważyłem tendencję, że sporo osób mówi - to jest złe, tamto niedobre, połączmy obie mechaniki, bo podobają mi się umiejki władcy, ale nie podoba mechanika pieniężno-produkcyjna etc. Zdajecie sobie sprawę, że jeśli zdecydujemy się na łączenie zasad trzeba będzie znowu dywagować co, jak i dlaczego połączyć? Mówicie - Borys, rozbuduj albo Peter - uprość. Powiedzcie jak.
Moim pomysłem byłoby wzięcie systemu Borysa (może jakoś zmienionego), dodanie statystyk władcy (pomysł Petera, ale dostosowany do mechaniki Borysa), ale pozwolenie na tworzenie postaci fabularnych bez ograniczeń (ale nie miałyby one wpływu na statystyki władcy w praktyce - możemy założyć, że władca, który jest dobry w Wojskowości czy coś, zna się i potrafi zatrudnić też dobrych dowódców).
Awatar użytkownika
Peter Covell
Posty: 140
Rejestracja: 2013-03-01, 15:52

Re: Zasady gry - Ankieta

Post autor: Peter Covell »

pozwolenie na tworzenie postaci fabularnych bez ograniczeń (ale nie miałyby one wpływu na statystyki władcy w praktyce - możemy założyć, że władca, który jest dobry w Wojskowości czy coś, zna się i potrafi zatrudnić też dobrych dowódców).
Wziąłem pod uwagę i wyleciały z mojej propozycji.
Moim pomysłem byłoby wzięcie systemu Borysa (może jakoś zmienionego), dodanie statystyk władcy (pomysł Petera, ale dostosowany do mechaniki Borysa)
Problemem jest to te statystyki władcy, jeśli chcesz je wpleść w mechanikę gry w znaczeniu realnego wpływu na obliczanie np. dochodu, muszą dawać albo bardzo duże liczby albo robisz z nich procenty. Nie wiem jak zmodyfikować system Borysa, by wpleść w nie statystyki.
Teoretycznie, można nieco zmienić wartości pozyskiwanych surowców - do dziesiątek na przykład zamiast setek, ale trza by sprawdzić czy się nie posypie przez to system.
Nie wiem, czy ktokolwiek skomentował mój pomysł (sugestię na kierunek założeń czy jakkolwiek to zwać) dotyczący gospodarki ze stosunkowo niewielkim podziałem na dobra,
Ale wypisując co możesz produkować/wydobywać wzorowałem się właśnie na Twoim poście o.O Masz podział na surowce i towary, drewno i kamień jako materiały budowlane, jedzenie liczone razem (choć dla urozmaicenia wprowadziłem trzy rodzaje - żeby Agon mógł np. sobie określić że kozy hoduje). Za zaopatrzenie jednostek "płacisz" żywnością, a za wyposażenie drewnem i żelazem. Towary zaś nie stanowią bezpośrednio produktu surowców, ale są dodatkowym miejscem na inwencję gracza. Weźmy takie wino. W planach piszesz "zorganizować wielką ucztę, by poprawić nastroje wśród możnych". Mg pisze - "do zorganizowania uczty potrzebne będzie 100 irydów żywności i 100 irydów wina" - zaglądasz do magazynów - wina nie ma. Ale Państwo B produkuje! Idziesz do niego i negocjujesz zakup. Pole do popisu dla MG i dla gracza.
God Save The Queen!
Awatar użytkownika
Eris
Posty: 3
Rejestracja: 2013-03-05, 22:30

Re: Zasady gry - Ankieta

Post autor: Eris »

To jest RPG opisowe, czy gra strategiczna? :roll: w strategiczną mogę zagrać normalnie na kompie ;>
Jak ma być mechanika to ja pasuję ;p
Awatar użytkownika
Irydus
Posty: 265
Rejestracja: 2013-02-16, 17:45

Re: Zasady gry - Ankieta

Post autor: Irydus »

W borysadzie ważny jest aspekt opisowy :> który służy nam do opisywania planów, dyplomacji czy podbojów. Nie mniej musimy przynajmniej częściowo wprowadzić mechanikę ponieważ jej brak prowadził do różnych nadużyć. No i tak, borysada jest grą strategiczną.
Zjadłeś wszystkie rozumy ...
Wymówkę ci zrobię:

Czemuś ani jednego nie zostawił sobie?
Zablokowany

Wróć do „Borysada v6”