Gracz Czarny

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Mark Subintabulat
Wielki Szambelan
Posty: 1746
Rejestracja: 2013-05-10, 16:12
Tytuł: A. Duda Borysady
Has thanked: 2 times
Been thanked: 3 times

Gracz Czarny

Post autor: Mark Subintabulat »

Do gracza czarnego udaje się poseł (człowiek) z listem następującej treści:
Bądźcie pozdrowieni,

Z wielką ciekawością powzięliśmy wieści iż w pobliżu naszych ziem natknięto się na obcą cywilizację. Niniejszym wysyłamy do Was poselstwo, gdyż pragniemy dowiedzieć się z jakimi ludźmi mamy do czynienia. Z wielką chęcią nawiązalibyśmy z Waszym krajem traktat handlowy regulujący zasady wymiany towarów pomiędzy naszymi nacjami. Jesteśmy przekonani, że w ten sposób oba nasze kraje uzyskałby wiele korzyści. Wpierw musimy jednak poczynić ustalenie dotyczące naszej najbliższej przyszłości. Nasi ludzie są podekscytowani, ale jednocześnie z pewnymi obawami dyskutują o obecnej sytuacji. Pragniemy dowiedzieć się czy Wasze zamiary względem nas są sprawiedliwe i czy zależy Wam na pokoju i dobrobycie naszych państw. Ufamy gorąco, że jako ludzie cywilizowani nie możecie mieć na to innego zapatrywania, ale na poparcie tego chcielibyśmy omówić kwestię ziem, które nasi poddani pragnęli wkrótce zaorać, obsiać zbożem i inszą roślinnością uprawną. Nie ukrywamy również tego, bo jest to rzeczą w naszym państwie powszechnie wiadomą, że ziemie te mają strategiczne znaczenie dla naszego bezpieczeństwa. Prosimy Was zatem abyście zaprzestali zasiedlać ziemie, które znajdują się na północ od Waszego obecnego terytorium. Zwracamy uwagę, że za rzeką na wschodzie, znajdują się wciąż tereny niezasiedlone, którymi możemy się sprawiedliwie podzielić. Oczekujemy gorąco Waszej odpowiedzi, ufni w Waszą mądrość i zrozumienie sytuacji.

Jego Wysokość Król Nicolas Aigle Władca Królestwa Espérance
Na razie nie wysyłać. Najpierw chcę dowiedzieć się czy zwiad coś znalazł.
Borys, dobry ziomek
Pedicabo ego vos et irrumabo
"Sprawiedliwą bowiem jest wojna dla tych, dla których jest konieczna, i błogosławiony jest oręż, jeśli tylko w nim cała spoczywa nadzieja."- Liwiusz


Hard Corps Theme

Obrazek
Awatar użytkownika
Fear
Posty: 369
Rejestracja: 2015-08-05, 19:02

Re: Gracz Czarny

Post autor: Fear »

Wasza Wysokość Królu Nicolasie Aigle, Władco Królestwa Espérance,

My również z wielką ciekawością i radością przyjęliśmy wiadomość o spotkaniu innego ludu wśród tych pustych krain. Liczę, że fakt posiadania wspólnego rodowodu dobrze rokuje naszym przyszłym stosunkom. Nasz naród wierzy wciąż w ludzką solidarność i uczciwość, choć po wiekach wiara ta sparciała i się postrzępiła. Jestem jak najbardziej skłonny rozpocząć natychmiast szeroką wymianę towarów dla dobrobytu naszych poddanych. Nasz stosunek i zamiary wobec waszego narodu będą lustrzanym odzwierciedleniem tych, jakie wy żywicie wobec nas.
Jednakże już w pierwszym liście słyszę prośby i zastrzeżenia. Rozumiem doskonale wasze względy i mam nadzieję, że zdajecie sobie sprawę, że mógłbym rozwodzić się na ten temat w ten sam sposób. Zamiast więc pisać o bezpieczeństwie i prawach do ziem, zapytam: co w zamian? Skoro chcesz, Nicolasie, zabronić mi osiedlać się wgłąb północy, co oferujesz w ramach uczciwego podziału? Liczę, że nie otrzymam od was mglistych ofert i niejasnych ustaleń.

Będę rad, gdy otrzymam od Ciebie odpowiedź,
Hieronim Brickstone
Alea iacta est
Awatar użytkownika
Mark Subintabulat
Wielki Szambelan
Posty: 1746
Rejestracja: 2013-05-10, 16:12
Tytuł: A. Duda Borysady
Has thanked: 2 times
Been thanked: 3 times

Re: Gracz Czarny

Post autor: Mark Subintabulat »

Szanowny Hieronimie Brickstone

Rad jestem, że zapatrujesz się na sprawy podobnie jak ja. Oczywiście zdaję sobie sprawę, że formując prośbę należy określić co druga strona otrzyma w zamian. Niniejszym przekazuję Ci w załączeniu mapę jaką mój kartograf sporządził z wyprawy na wschód. Jak sam się zaraz przekonasz, jest tam wciąż jeszcze mnóstwo ziem, które nadają się do zasiedlenia. Niezmiernie przykro mi jeżeli ostatnim razem nie wystarczająco jasno sformułowałem własne myśli. W żadnym razie nie zamierzałem zabraniać czy zakazywać osiedlania Twojemu ludowi wszystkich terenów znajdujących się na północy. Jedyne o co proszę to zgodę o bezkonfliktowe zajęcia przez moich krewniaków tych dwóch prowincji, które oznaczyłem dodatkowo pięcioramienną gwiazdą. W zamian za to oferuję powstrzymanie się od kolonizacji prowincji oznaczonych sześcioramienną gwiazdą, o które w przyszłości również mogłyby się toczyć ewentualne spory. Na pewno sam przyznasz, że rozwiązanie wszelkich niejasności na tym etapie pozwoli skupić się naszym krajom na bezkonfliktowy rozwój.

Z wyrazami szacunku
Jego Wysokość Król Nicolas Aigle Władca Królestwa Espérance
obrazek


Do MG: Przy okazji poselstwa, moi ludzie przyglądają się bardziej tym "czarnym" osobnikom. Ponadto zwracają uwagę na wszelkie niecodzienne zachowania i charakterystyczne cechy obcego ludu.
Borys, dobry ziomek
Pedicabo ego vos et irrumabo
"Sprawiedliwą bowiem jest wojna dla tych, dla których jest konieczna, i błogosławiony jest oręż, jeśli tylko w nim cała spoczywa nadzieja."- Liwiusz


Hard Corps Theme

Obrazek
Awatar użytkownika
Fear
Posty: 369
Rejestracja: 2015-08-05, 19:02

Re: Gracz Czarny

Post autor: Fear »

Mój drogi Nicolasie Aigle,
Chcę byś wiedział, że bardzo cenię deklarowane przez was pokojowe podejście. Takie założenia mogą stać się fundamentami współpracy idącej o wiele dalej niż tylko handel. Odniosę się do niego w dalszej części tego listu.
Dziękuję za mapę, choć dysponujemy również informacjami o tych rejonach. Jestem gotów odstąpić od pretensji o wskazane ziemie, jednakże po pewnymi warunkami: niech linia pozioma wyznaczona na waszej mapie wyznaczy dalszy podział ziem pod nasze dalsze osiedlanie tj. my uznamy wasze granice i nie będziemy przeć na północny-wschód, wy zaś nie będziecie zstępować na przypisane nam ziemie w kierunku południa i wschodu. W ten sposób pokojowo podzielimy się ziemiami na wschodzie. (*nie widzę żadnej sześcioramiennej gwiazdy, więc nie mogę się do tego odnieść)
Drugi zaś warunek dotyczy naszej bliższej i dalszej przyszłości. Słowa słowami, zaś czyny mogą być im zwierciadłem lub przeciwieństwem. Doszły mnie słuchy o złowieszczych mgłach nadchodzących znad waszych granic, oraz o plotkach rozsiewanych przez waszych wysłanników. Usiłują oni również indoktrynować moich poddanych. Nie będzie na to przyzwolenia. Królu Nicolasie, pragnę byś podjął stanowisko w tej sprawie. Nie chcemy być wam wrogiem, mogę swoim honorem zaświadczyć, że jest wprost przeciwnie. Liczyłem, że dobre otwarcie naszych stosunków dyplomatycznych będzie drogą ku traktatom pokojowym i o dalszej współpracy. Wciąż żywię taką nadzieję.
Przyjmij moje serdeczne pozdrowienia,
Hieronim Brickstone
Alea iacta est
Awatar użytkownika
Mark Subintabulat
Wielki Szambelan
Posty: 1746
Rejestracja: 2013-05-10, 16:12
Tytuł: A. Duda Borysady
Has thanked: 2 times
Been thanked: 3 times

Re: Gracz Czarny

Post autor: Mark Subintabulat »

Szanowny Hieronimie Brickstone

Bardzo się cieszę otrzymawszy Twoją wiadomość. Obawiałem się, że Twojemu posłańcowi mógł wydarzyć się wypadek lub coś gorszego. Rad jestem, że się myliłem i z wdzięcznością przyjmuję Twoje pozdrowienia. Najwyraźniej załączona mapa nie była wersją finalną, którą na potrzeby tej korespondencji stworzyliśmy. Jest to ewidentnie moja wina za co serdecznie przepraszam i obiecuję, że taka sytuacja już się więcej nie powtórzy. Oczywiście zgadzamy się by zaproponowana linia miała zastosowanie do dalszych kierunków ekspansji naszych państw - taka właśnie była nasza intencja. Jeżeli tę kwestię można uznać, za ustaloną to odniosę się teraz do drugiej części Twojego listu.

Uwierz mi proszę, że pierwsze słyszę o złowieszczych mgłach, które miałby nadciągać z naszych terenów. Stanowczo zaznaczam również, że nie polecałem wysyłania kogokolwiek w celu szerzenia kultów na Wasze ziemie. Przyznaję natomiast, że i do moich uszu doszły wieści, jakoby moi poddani zaczęli oddawać cześć nieznanym siłom czy bogom. Taki stan rzeczy niepokoi mnie tak samo mocno jak Ciebie. Proszę nie wahaj się ukarać z całą stanowczością kogokolwiek kto na Twoich ziemiach prowadzić będzie religijną czy filozoficzną agitację. Ja również nie zamierzam okazywać łaski tym, którzy naruszają ład mojego państwa. Nie mam na to żadnych dowodów ale podejrzewam, że burzyciele porządku mogą mieć jakiś związek z puszczami, w których znajdują kryjówki. Radzę zatem zwracać uwagę na co bardziej gęste i niedostępne lasy, gdyż to właśnie one mogą być źródłem niechcianych działań. Obiecuję również, że zbadam sprawę wspomnianych przez Ciebie mgieł. Wciąż nie wiemy wiele o otaczającym nas świecie. Być może moi poddani po prostu nie zwrócili do tej pory większej uwagi na te zjawiska atmosferyczne. Zobowiązuję się jednak przyjrzeć temu niezwłocznie.

Przesyłem serdeczne i szczere pozdrowienia Tobie oraz Twoim dworzanom i życzę sobie aby nasza przyszłość nacechowana była współpracą i pokojowym rozwojem.

Z wyrazami szacunku
Jego Wysokość Król Nicolas Aigle Władca Królestwa Espérance
Borys, dobry ziomek
Pedicabo ego vos et irrumabo
"Sprawiedliwą bowiem jest wojna dla tych, dla których jest konieczna, i błogosławiony jest oręż, jeśli tylko w nim cała spoczywa nadzieja."- Liwiusz


Hard Corps Theme

Obrazek
Awatar użytkownika
Fear
Posty: 369
Rejestracja: 2015-08-05, 19:02

Re: Gracz Czarny

Post autor: Fear »

Drogi Królu Nicolasie,

Mój lud wraz ze mną cieszy się z przeprowadzonych rokowań i ustaleń. Nie zawahaj się do mnie pisać przy każdej okazji i sposobności, tak jak i ja nie będę. Będę oczekiwał w najbliższym poselstwie dokończonej mapy. W ten sposób nasz kontrakt stanie się wiążący.

Przyjmij moje serdeczne pozdrowienia,
Hiernonim Brickstone
Alea iacta est
Awatar użytkownika
Mark Subintabulat
Wielki Szambelan
Posty: 1746
Rejestracja: 2013-05-10, 16:12
Tytuł: A. Duda Borysady
Has thanked: 2 times
Been thanked: 3 times

Re: Gracz Czarny

Post autor: Mark Subintabulat »

Poniżej prezentuję wiadomość jaką zamierzam przesłać graczowi czarnemu. Skopiuj proszę tę wiadomość razem z bbcodami tj. powiększeniem i wytłuszczeniem czcionki u adresata oraz wyjustowaniem

Szanowny Hieronimie Brickstone,

Przyjmuję z wdzięcznością Twoje pozdrowienia. Wiedz, że bardzo cenię sobie naszą znajomość. Tym razem przesyłam w załączeniu mapę całkowicie kompletną jednakże w postaci zupełnie innej niż się zapewne spodziewałeś. Stało się tak dlatego, że moi poddani wrócili z szeregu dalekich podróży i zdali mi relację z tego co widzieli i słyszeli. Słowa nie opiszą jednak lepiej tego co zobaczy oko, dlatego proszę Cię w tym miejscu abyś zajrzał do załączonego szkicu.

obrazek


Z sytuacji przedstawionej graficznie na mapie na pierwszy rzut oka wynika, że nasze kraje będą ze sobą graniczyć w 3 obszarach, które zaznaczyłem na potrzeby tej korespondencji okręgami i elipsą. W mojej ocenie znacząco zmienia to sytuację, którą do tej pory omawialiśmy ponieważ okazało się, że nasze relacje przestają mieć charakter lokalny a nabierają znaczenia globalnego.

Jestem zdania, że należy nową sytuację omówić etapami. Na początek pragnąłbym skupić się na sytuacji dotyczącej ziem na wschodzie (zielony okrąg). Jak widać na załączonej mapie tamtejsze ukształtowanie terenu wygląda inaczej niż się spodziewaliśmy. Stosunkowo niedaleko kończy się bowiem ląd a zaczyna morze. W tym miejscu pragnę zwrócić uwagę na prowincje tego regionu oznaczone niebieskimi gwiazdami sześcioramiennymi. To o nich wspominałem w ostatniej wiadomości. W obecnej sytuacji pragnę dokonać zmian dotyczących tych ustaleń, polegających na tym, że ziemie te wejdą w skład mojego kraju, a linia graniczna zostanie przesunięta tak jak zostało to zaprezentowane na mapie (linia czarno-fioletowa). Powodem moich działań w tym względzie jest fakt, że na północy nie pozostało już prawie w ogóle ziem, które mój lud mógłby zasiedlić. Z drugiej strony z wiadomości jakie powzięliśmy nie wynika aby rezygnacja z tych dwóch prowincji spowodowała dla Twojego państwa znaczący uszczerbek, ponieważ na południu jest wciąż wiele ziem, które nadają się do zasiedlenia. Zdecydowanie więcej niż na północy. Zdaję sobie sprawę, że zmienia to dotychczasowe ustalenia, w których zawarcie włożyliśmy nasz wysiłek, ale zaistniałe niedogodności jestem chętny zrekompensować w innych granicznych regionach.

W tym miejscu proszę Cię abyś zechciał spojrzeć na centralny region (czerwona elipsa), który dotyczy ziem znajdujących się przy jeziorze, które nazywane jest przez moich poddanych Jeziorem Czarodziejek. Moi żeglarze odkryli, że część tych ziem pozostaje niezamieszkała. Nie chciałbym jednak w żadnym wypadku odcinać Cię od dostępu do tego akwenu, ponieważ zdaję sobie sprawę jakie znaczenie ma on dla gospodarki i obronności Twojego kraju. Zaprezentowałem w tym regionie również proponowaną granicę (czarno-fioletowa) linia, która powinna satysfakcjonować obydwie strony.

Na koniec pozostał do omówienia, południowo-zachodni region graniczny(żółty okrąg). Na pierwszy rzut oka widać tu prowincję znajdującą się bezpośrednio pomiędzy naszymi ziemiami. Jednak ze względu na wcześniej wspomniane zmiany w dotychczasowej umowie nie roszczę sobie w tym wypadku żadnych pretensji do tego terenu jak również do ziem znajdujących się wzdłuż rzeki oraz na cyplu. Z pięciu niezamieszkałych ziem, zadowolę się dwoma zaznaczonymi na mapie.

Drogi Hieronimie Brickstone, wybacz proszę tą obszerną wiadomość, ale starałem się jak najlepiej przedstawić obecną sytuację. Zdaję sobie sprawę, że proponowane rozwiązania zmieniają nasze poprzednie ustalenia, ale robią to w sposób nieznaczny. Są to również ostatnie ziemie jakie jesteśmy w stanie zagospodarować i z tego powodu mają dla nas szczególną wartość. W zamian za te zmiany oferuję rezygnację z pretensji do wspomnianych ziem w regionie centralnym i południowo-zachodnim. Moim zdaniem jesteśmy w stanie zbudować wspaniałą przyszłość pomiędzy naszymi narodami. Naprawdę szkoda byłoby zaprzepaścić taką szansę. Będę z niecierpliwością oczekiwał Twojego listu z odpowiedzią.

Pozdrawiam Cię serdecznie i przesyłam życzenia dobrego zdrowia

Nicolas Aigle
Borys, dobry ziomek
Pedicabo ego vos et irrumabo
"Sprawiedliwą bowiem jest wojna dla tych, dla których jest konieczna, i błogosławiony jest oręż, jeśli tylko w nim cała spoczywa nadzieja."- Liwiusz


Hard Corps Theme

Obrazek
Awatar użytkownika
Fear
Posty: 369
Rejestracja: 2015-08-05, 19:02

Re: Gracz Czarny

Post autor: Fear »

Drogi Nicholasie Aigle,

Dziękuję za Twoją wiadomość. Dziękuję również za propozycję zmian naszych ustaleń.
Istotnie, sytuacja uległa zmianie. Podobnie jak Ty pragnę jednak, by nasz stosunki pozostały jak najlepsze.
Propozycje, które wysunąłeś zmieniają na waszą korzyść układ sił, który podbiliśmy, jednakże jestem gotów na niego przystać. Z pewnymi drobnymi, acz istotnymi zmianami. Przesyłam więc propozycję mapy, w której dokonałem wymiany jednej prowincji na zachodzie (czerwona) na której nam zależy, kosztem jednej prowincji za wschodzie, którą zechciałeś mi oddać (zielona). Dzięki temu oba nasze narody będą mogły pokojowo korzystać z bogactw samotnej góry, bez szkody dla was. Propozycja granicy w centrum jest sensowna i niezachłanna. Na wschodzie zaś sytuacja pozostaje znacząco bardziej rozwojowa, lecz obecne ustalenia mogę uznać za wiążące. Liczę, że zrozumiesz zmiany, które proponuję, i oboje uznamy własne granice.

Przyjmij moje najszczersze pozdrowienia,
Hieronim Brickstone

obrazek
Alea iacta est
ODPOWIEDZ

Wróć do „Dyplomacja”